Citroen C5 Aircross’un Özellikleri

SUV ( Sport Utility Vehicle hem çekme kapasitesi hem de kamyonet özelliğine sahip yolcu taşıma aracıdır. ) modellerinin sayısını fazlasıyla yükselten başarılı, Fransızlı otomobil yapımıcısı Citroen, yeni SUV modeli C5 Aircross’u tanıttı. Advanced Comfort’un ( Yüksek Konfor ) elçisi olan Citroen C5 Aircross, SUV kategorisindeki en şık ve en konforlu model olma iddiasında ilerlemektedir. 

Yeni kademeli hidrolik destekli süspansiyon sistemi ve markaya özgü yüksek kaliteli ve üst derece rahat koltuklarla donatılan Citroen C5 Aircross SUV, bulundurduğu bir çok özellikle, çok rahat ve keyifli bir sürüş zevki vermeyi hedeflediklerini açıkladılar.

Gelelim Dış ve İç Tasarımına:

Dış Tasarım:

Yeni Citroen C5 Aircross SUV, gözlere etkileyici gelen güzel ve ihtişamlı tasarımı ile dinamik bir karakter ortaya koyuyor. 

Krom cam çerçevesi ve açılabilir panoramik cam tavan, yeni Citroen C5 Aircross SUV’un güzelliğini oldukça arttırdığını gözlemliyoruz. Geniş ve yüksek yapıda olan arka taraf ise Citroen’e özgü 3D görünümlü arka farlar ve krom detaylı çift egzoz çıkışı ile donatılıp gözlere girmeye hak kazanıyor.

Bunların yanı sıra yeni Citroen C5 Aircross SUV, son derece zengin bir kişiselleştirmeye sahiptir. Yaklaşık 7 tane gövde rengi, 3 tane renk paketi ve siyah tavan opsiyonuyla kişinin istekleri doğrultusunda özel kombinasyonlar da oluşturulabiliyor. Kırmızı, beyaz ve gümüş rengi seçeneklerin yer aldığı renk paketi ile Airbump, tavan barları ve ön tamponu renklendirme seçenekleri de mevcuttur.

İç Tasarım:

C5 Aircross SUV, iki farklı renk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Siyah koltuklar ve koltuk arkasının üstünü kaplayan turuncu şerit ile canlı, güzel ve dinamik bir görünüm elde edilmektedir. Ön ve orta konsol gri olmakla beraber Hype Kahve ambiyans ise kahverengi ve siyah deri renklere sahiptir. Koltuk döşemelerini koltuk arkalarının üstünü tamamlayan açık gri şeritle tamamlanmaktadır. Ön ve orta konsol kahverengi ile daha güzel bi uyum yakalarken, tamamının deri olduğu direksiyon simidi ise kahve/siyah ile renklendirilmektedir.

Ayrıca Citroen, Yüksek konfor teknolojisine sahip koltuklarıyla birlikte iç görünümde kullanılan renkler, malzemenin kalitesi ve detaylarıyla da en küçük detayları bile ince dokunuşlarla ele alındığını görmekteyiz.

Güvenlik:

Kör Nokta Uyarı Sistemi:

Kör nokta uyarı sistemi, her zaman aktiftir, kör noktanızda bir araç bulunuyor ise, yan aynanın sağ köşesinde turuncu LED ile sizi uyarır. Sistemin algıladığı araca doğru yaklaşmaya devam ediyorsanız, sistem sizin konumunuzu otomatik olarak düzeltir ve şeride sizi geri sokar.

Sürücü dikkat uyarı sistemi:

Sürücü dikkat uyarı sistemi diğer adıyla şerit takip, yol çizgileri yani şerit çizgilerine göre aracın yön değişikliklerini değerlendirerek sürücünün uyanık olup olmadığını analiz ediyor, uyanık değilseniz eğer sizi uyandırmaya çalışır ve o sırada sizi güveli bir şekilde götürür. Özellikle 65 km/s ve üzeri hızlarda son derece güvenli bir özellik olması kimsenin dikkatinden kaçmamıştır.

Çarpışma uyarı sistemi:

Sadece 30 km/s ve üzerinde çalışan çarpışma uyarı sistemi, yüksek ihtimalli bir çarpışma riski olduğunda sizi uyarıyor ve size doğru gelen araç ile güvenli mesafenin korunmasını belirtiyor. Yanı kısacası gerçekten güvenli bir araç.

Geri görüş kamerası ile üst arka görünüm:

Araba geri vitese alındığı anda dokunmatik ekranda aracın 180 derecelik bir arka görünümünü gözüküyor. Ekrandaki çizgilerde arka veya ön taraftaki cisme uzaklığınızı anlamaya yardımcı oluyor.

Akıllı far asistanı:

Akıllı far asistanı ise, hava karanlıkken görüşü daha fazla kolaylaştırıyor. Karşıdan gelen araçları tanımlayarak uzun ve kısa far arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabiliyor.

Genişletilmiş trafik işareti ve aktif hız levhası tanıma sistemi:

Aracın kamerasını kullanan bu akıllı sistem, mevcut veya değişen hız sınırı hakkında şoförü belli sürelerle bilgilendirir. Bununla birlikte yolların yanındaki levhaları algılayıp size sunmaktadır.

Park asistanı:

Araba, boş bir park alanını algılar ve ardından güvenli bir şekilde sizi park alanına sokabilmektedir. Bu anda sürücünün yapması gereken tek şey ileri/geri vites ve gaz/fren kontrollerini arabanın konumuna göre ayarlamaktır.

Yokuş iniş destekli Grip Control:

Yokuş iniş destekli Geliştirilmiş Grip Control Sistemi kum, kar ve çamur gibi her türlü yol yüzeylerinde aracın ön tekerleklerinin tutuşunu en iyi şekilde kullanmak üzere size sunulmaktadır.

Konfor:

Kademeli hidrolik destekli süspansiyon sistemi:

Yeni Citroen C5 Aircross SUV, heryerine Progressive Hydraulic Cushions süspansiyon konulmaktadır. Yani şöyle diyebiliriz, yüzey bozukluklarını yumuşatan bir süspansiyon sistemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir