İzmir’de Denize Düşen Uçağın Enkazı Çıkarıldı

İzmir’in Foça ilçesinde düşen KT-1 eğitim uçağının enkazının denizden çıkartılması için olay yerinde sabahın ilk saatlerinde yeniden çalışmalar başladı. Çalışmaların sonucunda uçağın enkazı denizden çıkarıldı.

İzmir’deki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan eğitim için kalkış yapan KT-1 tipi uçak, 9 Nisan saat 10.40’ta Foça’nın açıklarındaki İngiliz Burnu Orak Adası’nın önünde ne yazık ki denize düştü. Uçağın düştüğünü gören balıkçıların ihbar etmesi üzerine olay yerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 1 sahil güvenlik, helikopter, polis, itfaiye ve sağlık ekipleri bölgeye intikal etti.

Uçaktaki yüksek teknolojili fırlatma sistemi sayesinde paraşütle atladılar. Denize düşen pilotlar Albay Ahmet Kendir ve Yarbay Hakan Eryılmaz, kurtarılarak güvenli bir şekilde sahile çıkarıldı. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde tedaviye alınan pilotların sağlık durumlarında da herhangi bir sorun olmadığı belirtildi. Milli Savunma Bakanlığı ise ilk verilere göre eğitim uçağını olan KT-1’in motor arızası nedeniyle düştüğünü açıkladı.

Denize düşen uçağı çıkarmak için dün çalışmalara başlanmıştı. İstanbul’dan gelen Deniz Kuvvetleri Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’na bağlı ‘TCG Alemdar’ kurtarma gemisi ve dalgıçlarla yapılan kurtarma çalışmaları gece geç saatlere kadar devam etti ve gece yarısı çalışmalara ara verildi. Tüm gece 2 tane Sahil Güvenlik botu olay yerinde kalarak güvenliği sağladı. Karadan İzmir-Foça Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı asayiş ekipleri, denizden ise Sahil Güvenlik ekiplerinin kontrolü ele alındığı bölgede, günü ilk ışıklarıyla beraber enkazı çıkartma çalışmalarına devam edildi.

Uçak Denizden Çıkarıldı

Eğitim uçağı olan KT-1 enkazının büyük bölümü bugün saat 12.50 sularında Deniz Kuvvetleri Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’na bağlı ‘TCG Alemdar’ kurtarma gemisinin vinci ile enkaz kurtarma gemisine alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir