Uçan Taksiler Geliyor

10 yıl sonrası için güzel açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, insansız hava araçlarının fazlasıyla geliştireceklerini ve uçan taksileri havalarda görmeye alışacağımızı söyledi.

Kapadokya Üniversitesi tarafından düzenlenen ’Havacılıkta Gelecek ve Gelişen Teknolojiler Çalıştayı’ adlı faaliyete online bir şekilde yani video konferans aracılığı ile bağlanan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dünyanın tamamında çalışmalara devam edilen uçan taksiler ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

“Önümüzdeki On Yılı Öngörmek” konusu konferansın açılış konuşmasını yapan Bakan Adil Karaismailoğlu, “2010 yılı itibarıyla yıllık olarak sunulan taşıma kapasitemizi 511 bin tondan, 2019 yıl sonu itibarıyla yüzde 390 oranında artırarak 2,5 milyon tona çıkardık…2015 yılı itibarıyla dünya hava kargo firmaları arasında 15’inci sırada yer alırken, 2019 yıl sonu itibarıyla 6’ncı sıraya yükseldik” ifadelerini kullandı.

Adil Karaismailoğlu Elektrikli Uçaklar Gündemimizde Olacak

Dünyanın bir çok yerinde hava taşımacılığı çalışmalarının bir parçası olmuş olan uçan taksiler hakkında da konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Akıllı ve otonom ulaşım sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte önümüzdeki 10 yılda, insansız hava araçlarının çok daha gelişeceğini göreceğiz” açıklamsını yaptı ve cümlesine şu şekilde devam etti:

Havayolu ulaşımında çevre hassasiyetinin gereği olarak elektrikli ve hatta güneş enerjili uçaklar gündemimizde olacak. Bunun yanında modüler uçaklarla birlikte, çok katlı uçaklar yaygınlaşacak. Sesle yarışacak hipersonik uçakların dönemi başlarken, uçan taksileri de artık göklerde görmeye alışacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir