Atletizm Nedir

Başta Olimpiyatlar olmak üzere dünya çapında yıl içerisinde, bir çok farklı spor organizasyonu için atletizm vazgeçilmez olmaktadır. Tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan atletizm, günümüzde ise pek çok farklı dala ayrılmış durumdadır.

Atletizmde atlet olarak bilinen sporcular farklı spor dallarında yeteneklerini göstermektedir, derece üzerinden madalya veya kupa gibi ödüller ile ödüllendirilirler. Peki ya Atletizm nedir?

➥Atletizm

Belli bir saha, pist veya alanda değişik branşlar üzerinden gerçekleştirilen dünyanın en eski spor dallarından birine de atletizm denmektedir. Bu sporu yapan kişilere ise atlet denir. Genel olarak koşu, yürüyüş, atlama ile atma branşları üzerinden sporcular kabiliyetlerini göstermektedirler.

Güçlerini tüm performanslarıyla gösteren atletler, bu konuda birbirleri ile rekabet ederek sınırlarını zorluyorlar. Böylece zamanla belirli tarihlerde bazı rekorlar da ortaya çıkar ve çıkmaya da devam eder. Olimpiyatlarla beraber bir çok değişik turnuva da beceri ve yeteneklerini her şeyleri ile gösteren atletler, günümüzde de geniş branşlar altında bunu gerçekleştirmektedirler.

One thought on “Atletizm Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir