Diyanet İşleri Başkan Erbaş’tan ‘Teravih Namazı’ Açıklaması

Diyanet Başkanı Ali Erbaş, TDV ( Türkiye Diyanet Vakfı ) Kocatepe Cami Konferans Salonu’nda asıl konusu “Şifa Ayı Ramazan” olan 2021 Yılı Ramazan Ayı’nın Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin yani güzel ve usulünce okunmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği “Şifa Ayı Ramazan” konulu videoların izletildiği programda açıklamalarda bulunan ve Erbaş, 12 Nisan Pazartesi günü kılınacak teravih namazının sonrasında, yarın yani 13 Nisan Salı günü tutulacak oruç ile mübarek ramazan ayına girileceğini belirtti.

Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de adı anılan çok önemli bir zaman olan ramazanın insanlara yaratılış görevini ve sorumluklarını hatırlattığının baskılayarak, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere, her sene ramazan ayında yüce dinimizin ve İslam ahlakının hayat veren ilkelerinden birini gündeme taşıyoruz. Bu sene de ramazan temasını ‘Şifa Ayı Ramazan’ olarak belirledik. Mümin gönüllerde 11 ayın sultanı olarak yer eden ramazan, bütün yönleriyle maddi ve manevi hastalıklarımız için bir şifa ayıdır. Ramazan, her türlü günah ve hatadan hicret ederek ruhumuzu esaretten kurtardığımız ve böylece huzur bulduğumuz, halimizi Allah’a arz ederek aczimizi itiraf edip gurur, kibir gibi hastalıklardan kurtulmayı umduğumuz bir şifa ayıdır.”


Ramazan Ayının Aynı Zamanda Yardımlaşma ve Paylaşma Mevsimi Olduğunu Aktaran Erbaş, Şöyle Devam Etti:

“TDV, Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte her yıl olduğu gibi bu sene de ramazan vesilesiyle yardım organizasyonları yapacak. ‘Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin’ temasıyla yürüttüğümüz 2021 yılı ramazan programı kapsamında yurt içinde 81 il ve tüm ilçelerde, yurt dışında mağdur, mazlum ve muhtaç insanların yaşadığı bölgelerde ramazanın manevi iklimini yaşatacağız.

Gıda, alışveriş kartı, bayramlık kıyafet gibi hazırlıklarla toplamda 61 milyonluk yardım yapacağız. Milletimiz zekat ibadetini genelde ramazan ayında yerine getirmektedir. Bu anlamda zekat verecek olan kardeşlerimize en güzel şekilde rehberlik yapmak ve zekatlarla muhtaçları buluşturmak için vakfımız bünyesinde ilk defa Zekat Müdürlüğü kurduk.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir