SATMAMA SÖZÜNE ÖTV İNDİRİMİ – 2021

İkinci el araba fiyatlarına hükümetten dev çözüm önerisi yolda. 2. El araba fiyatları Kasım ayının 2. haftasında da yüzde 15 yükselmeyi becerdi. Araç fiyatlarına istediği gibi zam yapan ve bu büyük pandemi nedeniyle sıfır araç gelmemesiyle fiyatların anormal hale gelmesi, ancak bu halde bile satışları azalmayan araçlara hükümetten çözüm önerisi geldi. Sıfır araçlara ÖTV indirimi geliyor.

2. el Araba fiyatlarında son dakika gelişmeler. 2. el araba fiyatları allak bullak olacak! Hükümetten her ne olursa olsun durmayan araç fiyatları sonrası önemli bir hamle geliyor. ÖTV indirimi geliyor. Çok yüksek miktarlarda yüzde 70’e yakın bir ÖTV alınmayacak ancak bir şartla.

Satmama Sözüne ÖTV İndirimi !

Hükümet 2. el araba fiyatlarını düşürmek ve Sıfır araçlara olan ilgiyi tekrar artırmak için ÖTV indirimi getiriyor. Bayilerde de araba galerilerinde de geçerli olacak ÖTV indirimi şartlı ÖTV indirimi olarak düşünülüyor. Aracını 2 yıl satmama sözü veren vatandaş ya da esnafa yüzde(%) 30, Aracını 3 yıl satmama sözü veren vatandaşa yüzde(%) 40, aracını 4 yıl satmama sözü verene yüzde(%) 50 ve aracını 5 yıl satmama sözü verene yüzde(%) 70 ÖTV indirimi uygulanacak.

2. El Araçlara Büyük İndirim Geliyor !

2. El araba fiyatlarında indirim beklerken ne yazık ki Kasım ayında yine fiyatlar yine şok etti. En ucuz ve en pahalı arabaya yüzde(%) 15 ile yüzde(%) 30 arasında zam geldi. 2. el araba piyasasının kendinden çok farklı ilerlediğini gözüyle gören hükümet, indirim gelmesi beklenirken zam sonrası daha da radikal ve sert hamleler yapacağı öğrenildi. Kasım ayı zammı sonrası Sıfır araç getirmek içinde hükümet devreye girecek.

Büyük ÖTV İndirimi Geliyor 2. El Araç Fiyatlarını Düşürüyor !

Araba fiyatların da zam alıcı ve satıcı dengesiyle alakalı. Araçlara zam geldikçe alan varsa malın sahipleri fiyatları çekinmeden yükseltebiliyor. Bu sebeple hükümetin 2. el araba alanlara öyle güzel bir teklifle sıfır araçlara yönlendirmesi bekleniyor ki 2. el araç fiyatlarına bir indirim gelsin. Araçlarda yapılacak ÖTV indirimi sonrası sıfır aracı 2. el araçtan çok farklı bir şekilde ucuza aldırmak niyetinde.

300 Bin TL Araçlarda ;

Şu an 300 bin TL bayi çıkışlı bir araç 350 bin TL satılıyor.

Aracın ÖTV ve KDV’si 180 Bin TL’yi buluyor. Burada yapılacak yüzde 50 indirim bile 90 bin TL. Şu anda 300 Bin TL satılan bir aracı 4 yıllık satmama sözüyle 210 Bin TL alabileceksiniz. Hal böyle olunca 2. el araç fiyatları da sert bir şekilde düşecek.

2. El Otomobil İthalatı Başlıyor ve Dolar düşüyor !

Araba fiyatları Kasım sonuna kadar yerle bir olması bekleniyor. Dolar, Merkez Bankası faiz kararı sonrası efsane bir düşüş yaşarsa ve 2. el otomobil ithalatı başlamasıyla birlikte 2. el araba fiyatları yerin dibini görecek. Hükümetten gelen ÖTV indirimiyle birlikte 2. el araba fiyatları çok sert düşecek.

2. El otomobil ithalatı ve Döviz düşüşleri sonrası araç alacaklara beklemeleri tavsiye ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir